December 19, 2010

par sīkumiem vien

*

"Dzīvē viss dažkārt notiek otrādi. Lai vedinātu uz būtisko, jārunā par mazāk būtisko. Proti, lai runātu par dzīves jēgu vai ideāliem, jārunā par ikdienu, par to, no kā tā sastāv. Un ir vienalga, vai par priekšmetu savstarpējām attiecībām, sajūtām vai situācijām. Būtiska ir pati saruna."
teic Ieva Kulikova.

sev atkārtoju: "būtiska ir apziņa par to, kas nav būtiski.",
kaut arī caur citu tekstiem (un varbūt tieši tādeļ), pateikt kaut ko jaunu ir grūti.
jau daudzi ir mēģinājuši atrast šai te gudrībai piemērotu formulu, bet to izdarīt ir neiespējami. pirmkārt, tāpēc, ka viss vārdos noformulētais ir nepilnīgs - domas vārdos sagūstīt nevar; otrkārt tās nemitīgi attīstas un pilnveidojas, dzīve joņo un mainās, līdz ar to - arī iespējamā formula. mēģināt tiešām svarīgo identificēt vēl vairāk nebūtu prāta darbs. tad jau labāk koncentrēties uz tiešām vienkāršo un sev saprotamo, kas mums visapkārt ir jau pierasts, un cerēt, ka tādā veidā vedināšu sevi un, varbūt, arī Jūs - nezināmo auditoriju - atminēt šo vārdos nenosaukto mīklu.

tas jau arī ir dzīļākais manas klusēšanas iemesls -
tas, kā laiks skrien pārāk ātri un domas - par biezu, bailes no to formulējumu pārprašanas un atkārtošanās.
tā vien šķiet, ka sūdzos par to, cik viss notiek šķērsām, bet patiesībā ir tieši pretēji, es gribu baudīt to, ko man laiks dod tieši šobrīd, nemeklējot plašus iemeslus, teorijas un jēgu, bet mainot un pilnveidojot to, kas aizsniedzams vien rokas izplešot. "mums nav pieejas dzīves jēgai, mēs varam parūpēties tikai par dzīves apstākļiem."

ar to es, iespējams, gribu pateikt, ka no manis tiešām nesagaidīsies filozofijas. tas viss jau ir vienreiz izdomāts, vienreiz atklāts - par to biezā slānī liecina daiļliteratūra, kuru citējot bieži apmaldamies paši sevī. tad jau labāk skaitīt Bībeles pantus, jo tur visas patiesības uz papīra uzliktas tika pirmoreiz, iespējams, visskaidrāk. (un, varbūt, gudrība slēpjas tieši gudrību noklusēšanā?)

neskatoties uz to, ka esmu ieturējusi plašas jo plašas pauzes starp ierakstiem, i'm coming up strong ar jauniem sentimentāliem sīkumiem, ikdienu un čukstiem.

* šeit auksta, miglaina diena novembra beigās - fotouzņēmums tika veikts pilnīgi bez jebkāda mērķa (nelielas intuīcijas vadīts), apagšā - diena pēc tās, kurā uzsniga pirmais šīs ziemas sniegs.
     

photos by Estere Grāvere

No comments: